Použitie bambuckého masla

Použitie

Bambucké maslo má viacero použití. Na západe sa využíva hlavne v kozmetike. V Afrike sa používa na jedlo, keďže je jedlé a v medicíne, a je veľkým zdrojom diétneho tuku.

Nerafinované bambucké masloTakisto sa používa na masáž, hlavne ak má osoba telesné bolesti a napuchnuté zranenia.

V Afrike sa bambucké maslo používa ako olej na varenie, ako vodeodolný vosk, na úpravu vlasov, na výrobu sviečok, a ako zložka v liečebných mastiach. Takisto sa využíva výrobcami tradičných afrických hudobných nástrojov, na zvýšenie trvanlivosti dreva.

Tradícia

Afričania používajú bambucké maslo prevažne na prípravu ich jedla, omáčok alebo vyprážaných vecí. Ak je maslo čerstvé a správne pripravené, chuť nie je nepríjemná. Avšak bambucké maslo na väčšine trhov má výrazný zápach.

Kozmetika

Bambucké maslo bolo dlho jedinou kozmetikou Afričaniek. Od Senegalu po Níl, napriek často odpudivej vôni tohto produktu, považoval bezpočet etník za veľmi cennú masť.

Používa sa hlavne na problémy dehydratácie a deskvamácie. V období sucha zabraňuje praskaniu pokožky. Všeobecne po umytí si deti i dospelí natrú telo shea nuts. Táto masáž relaxuje a uvoľňuje.

Bambucké maslo sa takisto používa na vlasy, hlavne na úpravu vlasov. Napomáha predchádzať vytváraniu lupín a ukľudňuje pokožku hlavy. Ženy si z neho robia vlasové masky.

Bambucké maslo sa používa ako prostriedok na opalovanie a má určitú kapacitu na absorbciu ultrafialového žiarenia.

Často, aby sa odstránila alebo zredukovala nepríjemná vôňa masla, Afričania zohrievajú maslo na dlhé hodiny, pričom občas ho polejú vodou. Voda sa vyparí spolu s odormi.

Po ochladení, dievčatá pridajú citrónovú kôru alebo parfum. Niektorí pridávajú kokosový olej na riedenie bambuckého masla. Každá rodina má vlastný recept.

Bambucké maslo sa hlavne používa v kozmetike, v krémoch, emulziách, vlasových kondicionéroch pre suché a krehké vlasy. Takisto sa využíva výrobcami mydla, typicky v malých množstvách ( 5 až 7 % olejov v recepte ), kvôli vlastnosti, že zanechá malé množstvo oleja v mydle.

Mydlo

Afričania používajú karité ovocie zlej kvality na prípravu mydla. Používa sa na to druhá voľba, zvyšky z výroby alebo nežiaduce naklíčené mandle. Saponifikačná reakcia sa dosahuje s pomocou potaše z popola určitých rastlín. Avšak obsah latexu v mydle je nežiadúci. To nesie zo sebou riziko že mydlo bude krehké a zle rozpustné a že sa bude ľahko peniť. Ak sa do mydla pridá kokosové mydlo v pomere 15 – 20 %, získa sa veľmi hladké, krémovité mydlo, ktoré je oveľa viac vyhovujúce.

Svietenie

Na svietenie sa používa bambucké maslo v olejových lampách. Na tento účel sa používa najhoršie vyrobené maslo alebo zle konzervované maslo ( zhnité maslo )

Spaľovanie tukov bambuckého masla vytvára veľmi svetlý plameň, ale vytvára veľa dymu. Okrem toho má nepríjemný zápach.

Liečebné využitie

Bambucké maslo sa používa v liečebných mastiach.

Z terapeutického hľadiska sa bambucké maslo používa na liečbu podvrtnutia, vykĺbenia, bolesti svalov, k liečbe reumatizmu, aj keď v ňom nebola objavená žiadna protizápalová zložka, používa sa na urýchlenie hojenia pupočníkovej šnúry.

Bambucké maslo taktiež používajú tehotné ženy na natieranie tela a hlavne brucha, na prevenciu vzniku strií a posilnenie svalstva.

Zmiešaním tabakového prášku a kôry stromu maslovníka afrického vzniká pozoruhodný dezinfekčný prostriedok.

Rady na použitie:

Bambucké maslo má mnoho využití. V každom prípade dobre rozpustite maslo v dlani pred použitím / aplikáciou. Maslo musí byť dokonale tekuté.

Aplikácie

Vlastnosti

je dôležité upozorniť na spôsob výroby, mechanický tlak umožňuje zachovanie všetkých účinných zložiek bambuckého masla.

Bambucké maslo hrubý tlak sa skladá z množstva frakcií, vrátene tých nezmydliteľných látok. Tento nezmydliteľný podiel obsahuje estery, ako mäkké škoricové estery, ktoré majú liečivé a dezinfekčné vlastnosti a karitény silno absorbujú UV žiarenie. To dáva bambuckému maslu jeho vlastnosti okrem komplementárneho UV filtra použité na ochranu proti slnečnému žiareniu.

Uhľovodík časť nezmydliteľných tiež vitamín A, ktorý je na koži proti suchu, ale aj proti suché a lámavé vlasy. Bambucké maslo je obzvlášť vhodné použiť ako zložku do prípravkov na opaľovanie, kedže nielen poskytuje ochranu proti UV žiareniu ale zvyšuje tiež hydratáciu pokožky.

Indikácie:

Bambucké maslo môže byť aplikované na kožu bez zmiešania s inými aktívnymi látkami.

Bambucké maslo obsahuje komponenty potrebné pre:

  • Hydratáciu kože ( lipidová časť )
  • Liečenie, pružnosť ( škoricové estery – esters cinnamiques )
  • Ochrana proti slnku ( karitény )
  • Protizápalové účinky ( škoricové estery – esters cinnamiques )
  • Oneskorenie starnutia pleti ( vitamín E )
  • Ochrana vlasov
  • Ochrana vlasov:
    • maska: predvečer šampónovania, vmasírujte do pokožky hlavy gombík masla. zabaľte vlasy do horúceho uteráku.
    • Príprava / úprava: na veľmi suché vlasy po šampónovaní, trochu orechov, ktoré zabezpečia lesk a život.
  • Suché vlasy / masáže: predvečer šampónu budete natierať vlasy masírovaním bodu s gombíkom masla. Zabaľte vlasy do horúceho uteráku. Keratín tak môže dobre absorbovať všetko, čo potrebuje.
  • Suchá koža / masáže: dáme maslo na všetky exponované časti. masírujeme po dobu niekoľkých minút.
  • Hydratácia tváre: Sústredte sa na oblasti inertné ( základňa nosa, kútiky úst ). 10 min. masáže.
  • Lokálna aplikácia: po epilácii. Ideálne pre suchú pleť.
  • Masáž tela: Gombík masla rozotrieme od hlavy až po päty do hĺbky, osobitný dôraz dáme na kĺby ( lakte, kolená ), prsty a päty
  • Pred športom: rýchlejší štart a zahrievanie
  • Po športe: rýchlejšia rekuperácia. Relaxant: pocit okamžitej pohody svalov.
  • Na slnku: v lete na slnku vaša pokožka trpí. Pomocou bambuckého masla ako doplnku opaľovacieho krému pred a po opaľovaní dosiahneme rovnomerné opálenie.
  • Starostlivosť o dieťa: pomazanie denne pre prevenciu podráždeniu