Výroba bambuckého masla

Strom rastie v lesnatej savane. Shea nut sa typicky oberá spolu s gumou, kešu orechmi a Pentadesma. Hustota je dôležitá v kultivovaných oblastiach chránených pred požiarmi.

Začiatok produkcie na konci 20. roku odrádza všetky sklony na výsadbu, najmä preto, že klíčivosť orechov nie je dobrá.

Kvitne posledné dva mesiace v suchej sezóne. Zber nastáva medzi stredom júna a stredom Septembra v období ďažďov.

V tomto bode je, že ovocie je dozreté a prirodzene padá k zemi. Je veľmi dôležité zbierať len padnuté ovocie a nie ovocie zo stromu. V skutočnosti ešte nie sú plne dozreté a preto obsahujú menej oleja.

Každý deň oberajú ženy a deti ovocie pri koreňoch stromov v savane. Preprava nazbieraných plodov sa vykonáva pomocou veľkých košov alebo tekvíc umiestnených na hlave. Stromu blízko dediny sú navštívené prvé, a musia cestovať veľké vzdialenosti na dosiahnutie ďalších stromov.

Ak je rok dobrý, každý môže ľahko nazbierať 40 libier ovocia za deň. Avšak je potrebných niekoľko stoviek kilogramov, pretože 100 kg vysušených jadierok dáva len 20kg masla.

Napokon, počas zberu musí byť dodržané viacero opatrení. Po prvé, zber musí byť vykonaný rýchlo. Keď ovocie ostane príliž dlho na zemi, začína klíčenie: znižuje sa obsah oleja v jadierkach a zvyšuje sa ich kyslosť.

Okrem toho by sa malo zaobchádzať s ovocím šetrne, pretože drvené plody majú tendenciu hniť. Ostávajú v dobrom stave ak sa nenechajú príliš dlho na zemi pod stromom.

Po zbere je nutné začať okamžite s prípravou. Ak nie, tak vzhľadom na mokré a suché po sebe idúce ročné obdobia mandle rýchlo plesnivejú.

Extrakcia a rafinácia masla

Tradičná metóda prípravy nerefinovaného bambuckého masla pozostáva z nasledujúcich krokov:

  • Oddelovanie / lúskanie: Vonkajšia dreň ovocia sa odstráni. Keď je vysušený, orech, ktorý je zdrojom bambuckého masla, sa musí oddeliť od vonkajšej škrupiny. Toto je spoločenská aktivita, tradične vykonávaná staršími ženami a mladými dievčatami , ktoré sedia na zemi a rozbíjajú škrupiny malými kameňmi.

Spracovanie orechov v Burkina Faso

  • Drvenie: Na vytvorenie masla z orechov, je nutné orechy rozdrviť. Tradične sa to vykonáva pomocou mažiarov.

  • Praženie: Rozdrvené orechy sú následne opražené vo veľkých hrncoch na otvorenom ohni z dreva. Hrnce sa neustále premiešavajú drevenými lopatkami, aby maslo nezhorelo. Maslo je ťažké a pri miešaní je horúco a veľa dymu. Mieša sa vonku, na slnku. Tu vzniká tradičná, jemne dymová vôňa bambuckého masla.

  • Mletie: Pražené orechy maslovníka sú pomleté do jemnejšej pasty, postupne sa pridáva voda a pasta sa dobre zamieša rukami.

  • Oddeľovanie olejov: Pasta sa ručne hnetie vo veľkých misiach a postupne sa voda pridáva voda, aby pomohla oddeliť oleje z masla. Ako sa oleje postupne vznášajú navrch, maslové olej, ktoré sú zrazené, sa oddelia a prebytočná voda sa vyžmýka. Zrazené maslové oleje sa následne roztopia vo veľkých otvorených kadiach nad pomalým ohňom. Pomocou pomalého varu sa evaporáciou odstráni zvyšná voda.

  • Zber a tvarovanie: Bambucké maslo, ktoré je v tejto chvíli krémové alebo zlatožlté, sa zberá z vrcholu hrncov a ukladá sa na studené miesta na stvrdnutie. Potom sa formuje do guľôčok.

Priemyselne sa môže použíť mechanický odstraňovač škrupín, aj keď nie je úplne vhodný pre použitie s orechmi maslovníka afrického. Rafinácia masla môže prebehnúť pomocou chemikálií ako je hexán alebo cez keramické filtrovanie.

Tento prirodzený proces je drahší než chemická metóda extrakcie.

Pre použitie v laboratóriách, sa získané bambucké maslo neutralizuje, bieli a dezodorizuje.

Avšak od doby, od kdey sa bambucké maslo pre svoje vnútorné vlastnosti začalo používať v kozmetike, prvé laboratória požadovali maslo bez rozpúšťadiel.

Všetky laboratóriá si neboli vedomí tohto problému a niektorí preferujú dnes lacnejšie maslo vzniknuté s rozpúšťadlami oproti kvalitnejšiemu maslu vzniknutého tradičnou metódou. Postupne sa vyžadujú ďalšie informácie o výrobných procesoch. Už je to dobré, aby to pod názvom INCI, ktoré bude vyžadovať, aby laboratóriá rozlišovať Butters rozpúšťadlá.